34 spændende koncerter

Som vanligt rummer musikklubbens forårsprogram for Rotationen noget for næsten enhver smag. Vælg mellem 34 spændende koncerter fra januar til maj! Læs med her, hvor journalist og klubmedlem Agner Ahm guider til nogle af forårets artister!

Baggårds-ulvens søn

Tekst: Agner Ahm
29. april handler det om en sanger, som blev landskendt som ung pigtrådssanger – og for de 30 dages hæfte, han fik for at ryge hash. Gennem de næste årtier skiftede han ubesværet frem og tilbage mellem rock og dansktop, og han endte som folkeeje.

Ja, det gælder naturligvis Peter Belli, som gik bort for to år siden. Da stod han ellers til at få Dansk Rockakademis hæderspris.
I stedet tog sønnen Michel imod prisen på farens vegne. Og han sang også et par sange, som sad så meget i hjertekulen, at det næsten var umuligt ikke at følge op.

Så det gør han nu. 29. april står han på scenen med band og det store katalog af Belli-evergreens – fra Ulven Peter til Hvis jeg nu var arbejdsløs.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

… Og to fantastiske trioer

Føles vinteren lang, er der mulighed for at lade batterierne helt op på to timer, når vi den 19. februar får besøg af Baskery. Det er tre svenske søstre, som synger fænomenalt og har lige så godt styr på bas, guitarer, banjo og trommer.

Trioen leverer americana i bred forstand, men på deres ganske egen Baskery-måde. Det kan være blidt og smukt. Men de, der overværede søstrenes koncert på Rotationen for to år siden, ved, at Baskery bare lige skal varmes op: Så er der banjopunk og killbilly mudrock – råt, medrivende og gennemmusikalsk.

Sidste nedslag er 7. marts, hvor trioen Dreamer’s Circus kommer på besøg. Musikken fra de tre super-instrumentalister er beskrevet som en kombination af folkemusikkens rødder, klassiske traditioner og improvisatorisk jazz. Samlet giver det en moderne sprudlende, nordisk tone, som Rune Tonsgaard Sørensen, Ale Carr og Nikolaj Busk fyrer af på et hav af strengeinstrumenter.